מבזקים
ראשי / חם ברשת / נגעים חשודים בעור? הכירו את השיטה המתקדמת ביותר לאבחון וטיפול בנגעי MOHS והסרתם – בהשתתפות חברות הביטוח וקופות החולים!

נגעים חשודים בעור? הכירו את השיטה המתקדמת ביותר לאבחון וטיפול בנגעי MOHS והסרתם – בהשתתפות חברות הביטוח וקופות החולים!

ימי הקיץ החמים, שטופי השמש והלחות, דורשים מאיתנו להיות חכמים בשמש עם כל יציאה מהבית. על אף המודעות הגוברת לנזקי השמש, מדי שנה מאובחנים בישראל כ-10,000 מקרים חדשים של סרטן העור. ד"ר ירון שהם, מומחה בכירורגיה פלסטית מהמרכז הרפואי "שבע עיניים", ריכז עבורנו את המידע השימושי ביותר על זיהוי נגעי עור, ואופן הטיפול בהם.

ימי הקיץ החמים, שטופי השמש והלחות, דורשים מאיתנו להיות חכמים בשמש עם כל יציאה מהבית. על אף המודעות הגוברת לנזקי השמש, מדי שנה מאובחנים בישראל כ-10,000 מקרים חדשים של סרטן העור. ד"ר ירון שהם, מומחה בכירורגיה פלסטית מהמרכז הרפואי "שבע עיניים", ריכז עבורנו את המידע השימושי ביותר על זיהוי נגעי עור, ואופן הטיפול בהם. 

בעולם, מוכר סרטן העור כמוכר ביותר מבין סוגי הסרטנים האחרים. הגורם המרכזי והנפוץ ביותר לרוב המקרים הוא כמובן חשיפה ממושכת לשמש, לצד גורמים נוספים כמו סוג עור בהיר, גנטיקה, ועוד. הבשורות המנחמות, עד כמה שניתן, הן שבחלק גדול מהמקרים של סרטן העור, ניתן לטפל באופן פשוט יחסית הדורש לאחר מכן רק המשך מעקב. 

כדי לסבר את האוזן, יש להבין כי שני הגידולים השכיחים ביותר בסוג זה, הם סרטן תאי הבסיס וסרטן תאי הקשקש, כאשר מקורם בשני סוגי התאים הנפוצים ביותר הממוקמים בשכבה השטחית של העור- האפידרמיס. לצד אלה, קיימים באפידרמיס גם תאים מלנוציטים, שמהם עלול להתפתח סרטן עור מסוג מלנומה. לצורך ההבנה, מתחת לשכבת האפידרמיס, נמצאת השכבה העמוקה יותר של העור, הנקראת הדרמיס. זו, מכילה כלי דם, צינורות, לימפה, זקיקי שיער, בלוטות שומן, בלוטות זיעה ורקמת חיבור. הטיפול בסרטן עור מבוצע בהתאם לאופי הגידול ולמצב המטופל. 

ד"ר ירון שהם, מומחה בכירורגיה פלסטית, ומנהל יחידת כוויות בבית החולים סורוקה, מסביר כיצד מזהים נגעים בעור ומהו אופן הטיפול בהם.

ראשית, כך מסביר ד"ר שהם, עלינו להיות ערניים ומודעים מאוד לגופנו, כך שנדע לשים לב לכל נגע חדש שגדל או השתנה בגופנו. באם זיהינו מצב שכזה, עלינו לגשת לרופא לאבחון והתייעצות, כשלרוב הנגעים יאובחנו על ידי כירורג פלסטי או רופא עור.  

ייעוץ מוהס מתייחס לנגעים באזור הצוואר הראש והפנים בלבד.

לתיאום פגישת ייעוץ עם רופא מנתח השאירו פרטים:

  איזור מגורים

  * השירות עבור מבוטחי חברות הביטוח, כללית מושלם ולאומית כסף/זהב בלבד.

  חשוב מאוד לזכור כי הזיהוי המוקדם משחק תפקיד קריטי ביותר. ככל שהנגע מאובחן מוקדם יותר, כך עולה הסיכוי לטפל בו ולכרות אותו בשלמות תוך פגיעה אסטטית מינימלית. לעומת זאת, במקרה של התעכבות או דחייה של הטיפול, הסיכוי לפגיעה אסטטית ותפקודית גדל, ובסוגים מסוימים של סרטן העור, ישנו סיכוי גם לפיזור מרוחק של הגידול ולהופעת גרורות. על כן, מסביר ד"ר שהם, כי מלבד לשים לב לשינויים בנגעים ובנקודות בגופנו, יש להקפיד לבצע בדיקה שגרתית אצל רופא מומחה אחת לחצי שנה עד שנה וכמובן להימנע מהזנחה.

  על נזקי קרינת השמש אנחנו שומעים מגיל קטן, ולא בכדי; חשיפה לשמש היא הגורם העיקרי להתפתחות סרטני עור, ועל כן ישנן אזהרות מחשיפה ישירה לשמש ללא מקדמי הגנה. כאמור, קיימות שיטות טיפול יעילות לטיפול בגידולים סרטניים על העור, במידה והתגלו בזמן כמובן. 

  השיטה היעילה ביותר לטיפול בסרטן העור, המאופיינת ב-99% ריפוי, נעשית באמצעות ניתוח בשיטת מוז. אחד מהיתרונות הבולטים של שיטת טיפול זו, טמונה בכך שהיא מאפשרת כריתה של הגידול, לצד פיענוח פתולוגי מיקרוסקופי באופן מיידי. למעשה, מדובר בניתוח שבמהלכו נכרת הגידול ומיד לאחר מכן מועבר לבדיקה במעבדה, שם הוא עובר הקפאה ואבחון מיקרוסקופי של שולי הכריתה. במידה ונצפה כי קיים גידול בשולי הכריתה, מבוצעת באופן מיידי הרחבה של הכריתה באותו המיקום. כך, ניתן לוודא כי מלוא הגידול נכרת בשלמותו, תוך צמצום הצורך בכריתת עור בריא סביב הגידול.

  שיטת טיפול זו, מקטינה משמעותית את הפגיעה האסטטית באזור הניתוח, ואף מאפשרת למומחים לערוך שחזור של אזור הניתוח, כדי להבטיח את התוצאה התפקודית והאסטטית הטובה ביותר. ד"ר שהם מסביר כי ניתוח מוז מומלץ במיוחד כאשר מדובר בגידולים הממוקמים באזורים אסטטיים כמו הראש, הצוואר, כפות הידיים, אך ניתן לביצוע גם באזורים אחרים. לאחר הניתוח, לרוב יש צורך אך ורק במעקב על מנת לוודא שאין אותות חזרה של הגידול או הופעה של נגעים לא מזוהים חדשים.

  כמובן שישנם טיפולים נוספים, אך יעילותם מסתמנת כפחותה לדעת המומחים, בהשוואה לטיפול בשיטת מוז. הטיפולים הנוספים כוללים בין היתר כריתה רגילה, ללא קבלת תשובה פתולוגית מיידית, טיפול בחנקן נוזלי קר, צריבה במחט חשמלית ומריחת משחות כימותרפיות. 

  חשוב לציין כי ניתוח MOHS הינו שיטת ניתוח כירורגית הייעודית להסרת נגעים מהראש, הפנים, הצוואר – במילים אחרות: מקומות חשופים – כאלו בעלי חשיבות אסתטית. ניתוח זה מסובסד על ידי הקופות ועל ידי חברות הביטוח, אך יחד עם זאת, הסרת נגע מהגב, ידיים או כל מיקום אחר בגוף, אינו מבוצע בשיטת ה- MOHS, אלא בשיטות אחרות.
  מעבר לכך, במקרה והנגע הינו ממאיר, אזי ישנו צורך רפואי להסרתו, קופות וחברות הביטוח מסבסדות את התהליך, אך מנגד אם הנגע אינו ממאיר וההסרה שלו נובעת ממניעים קוסמטיים בלבד התהליך איננו מסובסד.

  הטיפולים מבוצעים במרכזים הרפואיים  'עתידים מדיקל סנטר' ברמת החייל ת"א, 'שבע עיניים' בבאר שבע, והחל מחודש ספטמבר גם ב'מעיין' בחיפה.

  ייעוץ מוהס מתייחס לנגעים באזור הצוואר הראש והפנים בלבד.

  לתיאום פגישת ייעוץ עם רופא מנתח השאירו פרטים:

   איזור מגורים

   * השירות עבור מבוטחי חברות הביטוח, כללית מושלם ולאומית כסף/זהב בלבד.

   אולי יעניין אתכם

   פיצריה באר שבע – פאפא ג'ונס מלכת המדבר

   כתיבת תגובה

   האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

   הלקוח מאשר כי הוא מעוניין לקבל שיחת טלפון שיווקית מאת המפרסם וכי מספר הטלפון אינו רשום במאגר "אל תתקשרו אלי" של הרשות להגנת הצרכן