מבזקים
ראשי / חם ברשת / פתרונות לשיפור הראייה שעוזרים גם כשמשקפיים רגילים כבר לא יעילים

פתרונות לשיפור הראייה שעוזרים גם כשמשקפיים רגילים כבר לא יעילים

כשרוב האנשים מפתחים לקויות ראייה הם ניגשים לחנות משקפיים ומוצאים בקלות פתרון מתאים, אך כאשר מדובר בבעיות מורכבות שתוקפות בעיקר את בני גיל הזהב, לפעמים זה לא מספיק. מחלות שונות ונזקים שנוצרים באופן טבעי עם הגיל, מובילים לכך שאנשים לפעמים מפתחים כבדות ראייה שלא מאפשרת לקרוא, להתמצא בסביבות שונות מחוץ לביתם או לצפות בטלוויזיה, ומשקפיים רגילים כבר לא עוזרים להם. זוהי התמודדות קשה עבור האדם שסובל מהבעיה והיא משפיעה על כל מי שקרוב אליו. החדשות הטובות הן שישנן דרכים שונות לשפר את המצב בעזרת פתרונות ראייה מיוחדים ומתקדמים טכנולוגית, ללא ביצוע ניתוחים פולשניים או שימוש בתרופות יקרות. אם אתם או מישהו שיקר לכם כבר איבד את התקווה לשיפור ראייתו בשל מחלות רשתית , צמצום שדה הראייה או מחלות שונות ונוספות שיוצגו בהמשך, כדאי מאוד שתכירו אותם!

באילו מצבים משקפיים כבר לא עוזרים?

יש מספר רב של בעיות שגורמות לכבדות ראייה ואי אפשר לטפל בהן באמצעות משקפיים וטיפולים מקובלים. למשל:

ניוון רשתית – מחלה המוכרת גם כניוון מוקולרי הגורמת לכך שכמות מסוכנת של שומנים וחלבונים מצטברת מתחת לרשתית עד שנוצר נזק משמעותי ליכולת הראייה. זהו גורם העיוורון המוביל בישראל, בעיקר בקרב בני הגיל השלישי. חלק מהטיפולים במחלת ניוון הרשתית רק מאטים את התפתחותה ואחרים הם ברוב המקרים יקרים או חודרניים – הזרקות לעין.

גלאוקומה – זהו למעשה שמה של קבוצת מחלות הגורמות לפגיעה בעצב הראייה בשל עלייה בלחץ שמופעל על העין עצמה. הלחץ הזה נוצר בשל חסימה בדרכי הניקוז של הנוזל התוך עיני הממוקמים בזווית העין. ככל שהמחלות האלו מתפתחות שדה הראייה של האדם החולה הולך וקטן עד שהוא מגיע למצב של עיוורון. לרוב הגלאוקומה היא מחלה כרונית המתקדמת באיטיות, לכן החולה בדרך כלל לא מפגין תסמינים ולא מטופל עד לשלב יחסית מתקדם ומאוחר.

רטינופתיה סוכרתית – כפי ששמה מרמז, הבעיה הזו נפוצה בעיקר בקרב חולי סוכרת. מרבית מחולי הסוכרת מסוג 1 וכ-60% מהחולים בסוכרת מסוג 2 מפתחים אותה בדרגות חומרה שונות – ככל שהאדם חולה יותר שנים, כך עולה השכיחות. הפגיעה בראייה מתרחשת בגלל נוזל וחלבון שדולפים מכלי דם לא תקינים בתוך העין ויוצרים הצטברויות מסוכנות. בשלבים מוקדמים מתחילה ירידה הדרגתית בחדות הראייה ובשלבים מתקדמים עלולים להופיע דימומים ואף להתפתח עיוורון מוחלט.

למידע נוסף – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

  אילו פתרונות חלופיים קיימים?

  כפי אתם מבינים, אי אפשר להתמודד עם סוגים רבים של בעיות ראייה נפוצות רק בעזרת משקפי ראייה רגילים, ויש צורך בטיפולים מיוחדים ובפתרונות ראייה מתקדמים. את המוצרים האלה כדאי שכולנו נכיר למען בני המשפחה שלנו וכדי שנדע מהו ארגז הכלים שברשותנו אם חלילה יהיה לנו צורך בהם בעתיד.

  משקפיים טלסקופיים או מקרוסקופיים
  הפתרונות האלו מיועדים לכבדי ראייה ולסובלים מליקוי ראייה חמור, כזה שעלול להיגרם בעקבות אחת מהמחלות שאוזכרו ולתקוף במיוחד את בני גיל הזהב. משקפיים שכאלה מאפשרים הגדלה של העצם עליו מביטים ממרחק גדול (טלסקופיים) או קטן (מקרוסקופיים) ויש גם סוגים מתקדמים שעונים על שני הצרכים האלו. תהליך של התאמת משקפיים שכאלה דורש טיפול אצל אופטומטריסט מורשה שעוסק במיוחד בתחום הזה. ההגדלה שהמשקפיים יוצרים אמנם "באה על חשבון" שדה הראייה, וכך למשל בזמן השימוש בהן אי אפשר לראות דף שלם של ספר אלא רק מספר מוגבל של מילים מוגדלות , אך זה עדיין עדיף פי אינסוף על חוסר יכולת קריאה מוחלט.

  מכשירי הגדלה אלקטרוניים לקריאה
  המכשירים האלו הם למעשה מערכות קטנות של טלוויזיה במעגל סגור (טמ"סים) בגדלים שונים המותאמים לשימוש שולחני או ידני. הם מאפשרים לסובלים מכבדות ראייה לצפות בגרסה מוגדלת של מלל ממכתב או אתר אינטרנט, בהתאם לאזור הנסרק וסוג הטמ"ס עד לפי 70 מגודלו המקורי של הכתב! כאשר מדובר במכשירים מתקדמים הם אפילו יכולים להשמיע למשתמש את המלל הכתוב בקול ובכך הם למעשה קוראים אותו עבורו. חלק ממכשירי ההגדלה לא גדולים בהרבה מטלפון חכם גדול, וכל אדם שסובל מכבדות ראייה יכול לקחת אותם איתו לכל מקום ולהרגיש הרבה יותר רגוע.

  תוכנות קריאת מסך והגדלה
  בדומה למכשירי טמ"ס, תוכנות קריאה והגדלה מספקות לסובלים מכבדות ראייה פתרון הגדלה יעיל ואפשרות לראות פרטים שהעיניים שלהם כבר לא מסוגלת להתמודד איתם, אפילו לא בעזרת תיקון דיאופטרי (שינוי מספר) במשקפיים. תוכנות שכאלה מותקנות על המחשב של המשתמש ומאפשרות לו להגדיל חלקים מסוימים במסך כדי לראות אותם בקלות רבה יותר. בנוסף, יש תוכנות שיכולות להקריא בקול מידע מסביבת עבודה ויזואליות כמו זו של מערכת ההפעלה חלונות והמלל שמופיע בה, לבצע התאמת צבעים כדי למנוע סינוור ומאמץ של העיניים ועוד.

  עדשות פילטר
  בעקבות חלק מהמחלות שאוזכרו בחלק הקודם של הכתבה, וגם קטרקט, רטיניטיס פיגמנטוזה ואחרות, אנשים עלולים לסבול מתחושת סינוור או ערפול קשה. כדי להילחם בתופעה הזאת, אנשי מקצוע המתמחים בטיפול בכבדות ראייה יכולים להתאים עבורם עדשות משקפיים מיוחדות עם פילטרים מדויקים עבור הפחתת החדירה של גלי אור מסוימים לעין. לכל מטופל מבוצעת התאמה אישית הכוללת התחשבות בשלל מצבים שונים, למשל שהייה בתוך הבית ומחוצה לו, וכך ניתן בחלק גדול מהמקרים להפחית את תחושת הערפול והסנוור שמאמצת את העיניים ומקשה מאוד על התנהלות תקינה.

  למידע נוסף – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

   כפי שלמדתם, כבדות ראייה ובעיות שונות שמשקפיים רגילים לא מסוגלים לתת להם מענה הם לא גזירה משמיים. יש פתרונות אופטיים שונים שאותם יכולים להציע לכם מומחים עם ניסיון מוכח בסיוע לאנשים שהיו בטוחים שהראייה שלהם אבדה להם לחלוטין. אם פתרון אחד לא עוזר, תמיד אפשר להמשיך ולנסות פתרונות נוספים, כי אין שום צורך לסבול מהירידה הקשה ברמת החיים שבעיות שכאלה גורמות, ואפשר להמשיך לתפקד באופן עצמאי ומבלי לאבד את הקשר עם העולם.

   למידע נוסף – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

    אולי יעניין אתכם

    עולם שלם של תוכן המותאם בדיוק עבורנו: חבילת +yes רק ב-69 ש"ח לחודש עבור שלושת החודשים הראשונים, כולל שני ממירי Android TV ללא תשלום נוסף!

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *